پروتز باسن

زیبایی و فرم دهی باسن
داشتن یک باسن جذاب برای اکثر افراد امری مطلوب محسوب می شود. بسیاری از خانم ها به دنبال دستیابی به یک ظاهر مشابه در این رابطه هستند و به همین خاطر هم از خدمات جراحی زیبایی بزرگ کردن باسن، یا پروتز باسن استفاده می کنند. انگیزه های مربوط به انتخاب این عمل زیبایی برای افراد مختلف متفاوت است، برخی خانم ها احساس می کنند باسن آنها هیچگاه بطور کامل رشد نکرده است، در حالی که برخی دیگر علاقه مند به بزرگ تر و گرد تر شدن باسن خود هستند. به هر حال صرف نظر از هدف این عمل جراحی، پروتز باسن می تواند راهکار مناسبی را در این حوزه در اختیار فرد قرار دهد. پروتز های باسن از یک پوسته سیلیکون تشکیل شده که به این ترتیب جنس سخت اما انعطاف پذیر دارد. این پروتز ها به صورتی طراحی شده اند که بتوان از طریق آنها ظاهر طبیعی باسن را حفظ کرد. به هر حال، انواع مختلفی از پروتز ها برای پروتز باسن استفاده می شود که انتخاب آنها بستگی به نظر جراح دارد.
با افزایش رواج استفاده از عمل های جراحی زیبایی مختلف، همچون پروتز باسن، مهم است که بیمار درک درستی از این نوع از عمل های جراحی پروتز باسن و مسائل مختلف مربوط به آن داشته باشد. برای مثال بیمار باید بداند که با استفاده از این نوع عمل چه درمان هایی امکان پذیر و چه درمان هایی غیر قابل انجام است. همچنین بیمار باید از خطرات ذاتی، هزینه ها، عوارض و سایر عوامل مربوط به این نوع از عمل های جراحی اطلاح داشته باشد. به خاطر داشته باشید که جراحی زیبایی پروتز باسن فقط یک عمل جراحی است که نتایج آن به سادگی قابل بر گرداندن به حالت اولیه نیست. با وجودی که اطلاعات ذکر شده در این وب سایت می تواند اطلاعات مناسب را در اختیار شما قرار دهد، هنگام در نظر گرفتن این نوع عمل و سایر انواع جراحی زیبایی پیشنهاد می شود که شما با یک جراح متخصص با سطح تجربه بالا در این رابطه مشورت کنید.
مهمترین روشهای جراحی زیبایی باسن شامل پروتز باسن ، تزریق چربی در باسن ، لیپو لیزر باسن و لیفت  باسن میباشد.
1)    پروتز باسن 
این روش برای بزرگ كردن و سفت كردن باسن می باشد. این روش دائمی می باشد و بعد از چند ماه و قرار گیری  مناسب پروتز می توان كار های سنگین را انجام داد.

چه افرادی مناسب استفاده از پروتز باسن هستند؟

زنانی که با مشکلات ظاهری در ناحیه باسن خود مواجه هستند می توانند نامزدهای ایده آل برای انجام عمل جراحی زیبایی باسن باشند. هر چند دلایل این کار از فردی به فرد دیگر متفاوت است، رایج ترین دلایل انجام این کار به شرح زیر هستند:
•    بهبود ویژگی های ظاهری و افزایش اعتماد به نفس
•    کمتر خجالت کشیدن به خاطر مشکلات ظاهری
•    دستیابی به یک ظاهر متوازن تر
•    ایجاد یک باسن جذاب تر برای فرد
به هر حال، در این رابطه لازم است بیمار آگاهی کافی درباره این موضوع داشته باشد که این نوع عمل جراحی فقط برای بهبود ظاهر در نظر گرفته شده و نمی تواند نتایج صد در صد به همراه داشته باشد. به همین خاطر لازم است بیماران اهداف و انتظارات واقع بینانه برای عمل جراحی پروتز باسن داشته باشند. زنانی که تصمیم گرفته اند این نوع عمل جراحی را انجام دهند، باید اهداف خود را در این رابطه دنبال کنند و نباید به دنبال تامین نظرات سایرین و اطرافیان خود باشند. بنابراین مطمئن شوید و درباره دلایل خود برای انجام این عمل جراحی با دکتر صحبت کنید و به این ترتیب مشاوره لازم را در این ارتباط دریافت کنید. انجام این کار همچنین می تواند به تعیین مناسب بودن این نوع از عمل جراحی برای شما کمک فراوان کند.

مشاوره و تصمیم گیری
کسانی که به دنبال عمل جراحی پروتز باسن هستند باید ابتدا یک جراح زیبایی متخصص برای انجام این کار پیدا کنند. معمولاً جراحان زیادی هستند که توانایی انجام این عمل جراحی را دارند. در طول زمان مشاوره، دکترها می توانند اطلاعات زیادی را درباره بیماران بدست آورند و بیماران نیز می توانند با ویژگی های پزشک خود آشنا شوند. این ملاقات به دکتر شانس ارزیابی وضعیت فعلی پوست بیمار و صحبت درباره انتخاب هایی که می تواند به بیمار برای دستیابی به ظاهر مناسب کمک کند را می دهد. جلسات مشاوره همچنین به بیماران این شانس را می دهد که اهداف و انتظارات خود از عمل جراحی را بیان کنند و سوالات خود را از دکتر بپرسند. این ملاقات ها همچنین به دکتر امکان می دهد بیمار خود را از مزایا، اقدامات احتیاطی، عکس العمل به روش درمانی، واکنش های معکوس، روش انجام عمل و سایر اطلاعات مهم مربوط به آن مطلع کنند.
تکنیک عمل
عمل جراحی پروتز باسن معمولاً به صورت سرپایی انجام می شود و معمولاً نیازمند 2 تا 3 ساعت زمان برای انجام است. این عمل جراحی معمولاً تحت بی هوشی عمومی انجام می شود و این موضوع به بیمار امکان می دهد که در طول عمل در حالت خواب باشد. در این حالت بیمار بر روی شکم خود می خوابد و دکتر عمل جراحی لازم را بر روی باسن وی انجام می دهد. هنگامی که بیمار بی هوش شد، دکتر ایجاد شکاف های لازم را بر روی ناحیه عمل شروع می کند. این برش ها می توانند در محل رسیدن ران به باسن یا در پایین خط باسن ایجاد شوند. مورد دوم معمولاً برای ایجاد شکاف در اکثر موارد استفاده می شود و به این ترتیب جراحت های ایجاد شده پس از عمل پروتز باسن قابل مشاهده نیست، اما در این حالت احتمال ایجاد عفونت بیشتر در مقایسه با روش دیگر بیشتر است. مطمئن شوید که درباره محل ایجاد شکاف ها با دکتر خود در طول جلسات مشاوره صحبت کنید.
با ایجاد شکاف های لازم، دکتر یک حفره به میزان کافی بزرگ در باسن ایجاد کرده و پروتز را زیر یا بالای ماهیچه سرینی بزرگ در ناحیه باسن وارد می نماید. در این حالت سعی می شود پروتز ها بالای ناحیه نشیمن گاه باسن جایگذاری شود تا به این ترتیب از ایجاد جابجایی های احتمالی در آن به خاطر نشستن بیمار جلوگیری و اجتناب شود.این عمل جراحی برای سمت دیگر باسن نیز بطور مشابه انجام می شود. در این مرحله دکتر به دقت مطمئن می شود که هر دو طرف باسن بیمار متقارن و طبیعی هستند. برای بستن شکاف های ایجاد شده از بخیه استفاده می شود. در نهایت بیمار از حالت بی هوشی خارج شده و به دقت تا زمان مرخص شدن تحت نظارت قرار می گیرد. مدت زمان لازم برای بررسی وضعیت بیمار پس از عمل معمولاً یک تا دو ساعت است.
مراقبتهای بعد از عمل
پس از عمل جراحی، بیمار باید انتظار مقداری درد و ناراحتی را داشته باشد. علاوه بر این ممکن است بیمار با مقداری کبودی نیز مواجه شود. در این رابطه ممکن است دکتر داروهای مسکن برای بیمار جهت کاهش درد احتمالی تجویز کند. پس از عمل جراحی پروتز باسن بیمار نمی تواند تا حدود دو هفته به پشت دراز بکشد. علاوه بر این لازم است بیمار از یک کوسن نرم در زمان نشستن استفاده کند. برای بیمار مهم است که دستورالعمل های پس از عمل جراحی پروتز باسن را برای اجتناب از شکل گیری عوارض احتمالی به دقت رعایت کند. در صورت اهمال در این زمینه همواره احتمال جابجایی پروتز ها و ایجاد مشکل برای بیمار وجود دارد.
در طول دوره ریکاوری، ممکن است از شما خواسته شود از یک لباس تنگ برای حفاظت از محل جراحی استفاده کنید. شما ممکن است پس از عمل با تفاوت زیاد در ظاهر باسن خود مواجه شوید. به هر حال، بخشی از این تفاوت به خاطر ورم ایجاد شده به واسطه عمل جراحی است. هنگامی که این ورم از بین برود، نتایج واقعی عمل جراحی آشکار خواهند شد. بیماران معمولاً دو هفته پس از عمل امکان برگشت به محل کار خود را پیدا می کنند. به هر حال باید توجه داشته که دوره زمانی ریکاوری از بیماری به بیمار دیگر متفاوت است.

عوارض
تمام انواع عمل جراحی زیبایی از خطرات و عوارض مشخص برخوردارند. این خطرات برای پروتز های باسن شامل عفونت و خون ریزی، و خطرات عمومی مربوط به همه انواع عمل های جراحی است. خطر ناشی از عفونت حتی در زمانی بیشتر است که شکاف ها در ناحیه ماهیچه سرینی بزرگ ایجاد شود.
مشکل دیگر ایجاد شده که می تواند در این نوع از عمل جراحی اتفاق افتد مربوط به حرکت پروتز ها و ایجاد مشکل برای تقارن باسن ها شود. علاوه بر این پاره شدن یا شکستن پروتز ها موضوعی است که علیرغم نادر بودن امکان ایجاد آن برای بیمار وجود دارد. موضوع خطرات و عوارض احتمالی مربوط به عکل پروتز باسن باید بین شما و جراح مورد بحث و بررسی قرار گیرد. در این رابطه مهم است که بیماران از هر دوی مزایا و خطرات این نوع عمل جراحی قبل از استفاده پروتز باسن مطلع باشند.

افراد مناسب این نوع جراحی
- افرادی که پوست شل و آویزان در نقاط خاصی از بدن دارند
- افرادی که از لحاظ طبی سالم باشد تا روند بهبود بعد از جراحی با مشکل روبرو نشود
- غیر سیگاری ها
- افراد مثبت اندیش که اهداف واقع بینانه در مورد نتیجه عمل داشته باشند .
- فرد متعهد به نحوه زندگی سالم باشند که شامل تغذیه مناسب و تناسب اندام می باشد .

2)    لیپوساكشن در باسن
شكل باسن توسط چربی‌های زیر جلدی تنظیم می‌شود.
اگر لیپوساكشن در ناحیه باسن به خوبی انجام شود، شكل واندازه باسن بهتر خواهد شد و حالت قرینه خواهد گرفت. استفاده از لوله‌های تخلیه باریك در این موارد كار بسیار خوبی است و نتایج عالی به همراه دارد. چربی ناحیه باسن دارای خاصیت شكل‌دهی خاصی است.در ناحیه باسن باید هماهنگی شكل باسن را در نظر داشت. جراح باید كوشش كنند كه مقدار كافی چربی را از دو طرف تخلیه كند و نباید تخلیه چربی آنقدر زیاد باشد كه در ظاهر باسن ایجاد عدم تقارن و فرورفتگی موضعی ایجاد نماید. اگر جراح با توجه كامل و به طور مساوی چربی باسن را به صورت یكنواخت تخلیه نماید، خاصیت ارتجاعی پوست همراه با كاهش وزن باسنی سبب بالا رفتن باسن می‌شود.
هدف از لیپوساكشن در باسن فقط خالی‌كردن چربی‌های اضافی نیست بلكه جراح باید مثل یك مجسمه‌ساز دقیقاً از تناسب اندام باسن از روبرو و از نیم رخ مطلع باشد و سعی كند با تخلیه چربی‌ها از قسمت‌های مختلف این تناسب را در مجموع ایجاد كند.
بعضی از باسن‌ها حالت پهن و مسطح داشته و دارای آن برآمدگی‌های مورد نظر از نیم‌رخ می‌باشند. جراح می‌تواند با تخلیه چربی‌ها در مكان‌های مناسب روشی را ایجاد نماید كه باسن بتواند در اثر كشش پوست به صورت برآمده شده و بالا بیاید.
کوچک کردن باسن: برای بیمارانی که از پرچربی بودن باسن شاکی هستند
بزرگ کردن باسن: برای بیمارانی که خواهان حجیم شدن باسن هستند
لیفت باسن: برای بیمارانی که به علت کاهش وزن دچار شلی و افتادگی پوست باسن شده اند
لازم به ذکر است بهترین روش لیپوساکشن در ناحیه باسن، استفاده از بادی جت است.

3)    تزریق چربی در باسن
در این روش از نواحی دیگر بدن كه دارای چربی مناسب می باشند مثل شكم رانها و پهلو چربی كشیده شده و بعد از اعمال تغییرات در آن به ناحیه باسن تزریق میشود این روش برای بیماران مناسیب می باشد كه دارای باسن كوچك  می باشند و یا اینكه برای فرم دادن و سفت كردن باسن استفاده می شود .

4)    لیفت باسن
 در طی این عمل تونیسیته ( قوام ) بافت زیر جلد که نگهدارنده پوست و چربی زیرپوست می باشد بهبود می یابد و با برداشتن پوست و چربی اضافه زیر جلد تا حدی مشکلی که در اثر از بین رفتن الاستیسیته ( قوام )بوجود آمده است برطرف می گردد
طول و شکل برش بسته به میزانی از بافت نرم که باید برداشته شود و قضاوت جراح دارد . لیفتینگ کامل پائین تنه باعث درمان شکل باسن ، شکم ، ران ، دورکمر ، دور لگن می شود . این عمل با برش دورتادوری انجام شده و باعث کشیدن تمام پائین تنه و از بین رفتن شلی می گرد