میکروپیگمنتیشن

میكروپیگمنتیشن
•    روشی است مبتنی بر اصول علمی و پزشكی با استفاده از دستگاه‌های استاندارد و وسایل یك بار مصرف استریل كه به كاربر (پیگمنتر) این امكان را می‌دهد كه بنا به تقاضای فرد، نسبت به ارائه یك آرایش دائمی و ایمن اقدام كند؛ این كار فرآیند كاشت رنگدانه‌های زیست سازگار در عمق مشخصی از لایه پوست، با حداقل آسیب به بافت پوستی است.
•    میکروپیگمنتیشن به فرآیند کاشت رنگدانه های زیست سازگار در عمق مشخصی از لایه پوست، با حداقل آسیب به بافت اطلاق می شود. این تکنیک علاوه بر کاربردهای زیبایی، در حوزه پزشکی نیز کاربرد وسیعی دارد. برخلاف تاتو که برای نقاشی کردن بر روی بدن استفاده می شود، میکروپیگمنتیشن برای بازسازی طبیعی، متعادل سازی و جلوه بخشیدن به چهره استفاده می شود که در نتیجه زیبایی بیشتر چهره در طولانی مدت را به ارمغان می آورد.

استفاده از میكروپیگمنتیشن در حوزه آرایش
بهبود ظاهر پلك‌ها، اضافه كردن یا جایگزین كردن ابروها، بهبود خط لب، خط چشم دائمی، تقویت مژه برای مژه‌های كم پشت، قرینه‌سازی ابروها، لك‌های ماه گرفتگی، ناهنجاری‌های مویرگی خوش‌خیم، مخفی كردن قسمت‌های بی‌مو در بیماران دارای جای زخم روی فرق سر، بازسازی هاله سینه و آرایش چشم برای افرادی كه به مواد آرایشی آلرژی دارند از مواردی است كه می‌توان از میكروپیگمنتیشن كمك گرفت.

در حوزه آرایش دائم برای موارد زیر می‌توان از این روش استفاده کرد:
•    طراحی و قرینه‌سازی ابرو با تكنیك‌های مختلف به عنوان مثال هاشور ابرو، سایه ابرو و. . .
•    خط چشم دائم پلك بالا یا خط مژه دائم پلك بالا، خط چشم پلك پایین، سایه چشم پلك بالا و پایین كه در اصطلاح عموم به آن هاشور خط چشم یا هاشور مژه هم گفته می‌شود.
•    میكروپیگمنتیشن رژلب و خط لب یا دراصطلاح هاشور رژلب جهت قرینه‌سازی لب یا حجیم‌سازی لب. گاهی از آن برای از بین بردن سفیدی بیش از حد لب‌ها هم استفاده می‌شود. با این روش می‌توان سیاهی دور لب‌های افراد را نیز از بین برد.

استفاده از میکروپیگمنتیشن در حوزه پزشکی
امروزه در کاربرد های پزشکی  از اصطلاح میكروپیگمنتیشن یا درماتوگرافی به جای عنوان تاتو استفاده می‌شود.
از این روش برای درمان ضایعات پوستی، اسكارها، سوختگی، از بین بردن جای بخیه ، ترمیم ابرو، علامت‌گذاری در آندوسكوپی‌ها، میكروپیگمنتیشن قرنیه، درمان ضایعات پوستی با منشاء ویروسی و. . . بهره می برند. درواقع با این روش می‌توانیم دقیقا رنگ پوست مدل را ساخته و در قسمت‌هایی از پوست كه از نظر رنگ ناهمگون است كار كنیم، به عنوان مثال برای از بین بردن ماه گرفتگی.
در كشورهای پیشرفته، پزشكان متخصص پوست و جراحان پلاستیك به عنوان آخرین مرحله درمان از آن استفاده می‌كنند.  به‌طور مثال پس از جراحی پلاستیك جهت درمان لب شكری؛رنگ سرخ لب و رنگ پوست با هم آمیخته می‌شوند زیرا هنوز لب فرم و شكل طبیعی خود را به دست نیاورده و تنها راه باز گرداندن رنگ طبیعی از طریق میكروپیگمنتیشن است.

تفاوت میکروپیگمنتیشن با تاتو
میكروپیگمنتیشن روشی تقریبا مشابه تاتو به شكل سنتی دارد، با این تفاوت كه در این روش، رنگ مانند دانه‌های مو و در جهت رویش موهای ابرو روی پوست می‌نشیند و تفاوت آن با تاتوهای قدیمی این است كه دیگر یك كادر پررنگ و ناجور وجود ندارد، فقط تارهایی مانند مو با سوزن نازكی داخل ابرو كشیده می‌شوند كه خیلی هم پررنگ و مشخص نیستند بلكه رنگی طبیعی دارند. تفاوت پیگمنت با تاتو در روش اجرای آن، همچنین بدون درد و خونریزی بودن آن است كه درنتیجه التهاب كمتری در افراد ایجاد می‌كند.
در گذشته فردی كه تاتو انجام می‌داد ممكن بود تا مدت‌ها از فعالیت‌های روزانه خود دور شود یا نتواند در اجتماع ظاهر شود ولی در این روش، بسته به نوع پوست و ویژگی‌های بدن افراد، التهاب و زخم بسیار كم است. در پیگمنت به دلیل استفاده از كارتریج‌های یكبار مصرف و رنگ‌های تست شده، ایمنی و بهداشت كار بسیار بالا و خطر انتقال بیماری بسیار كم است. باتوجه به ظریف بودن سوزن‌های این دستگاه، درد حاصل از این كار به‌شدت كاهش یافته است و می‌توان به جرات، كلمه پیگمنت بدون درد را به كار برد.

برای انجام موفق میکروپیگمنتیشن نکات زیر باید رعایت شود :
1-     دستگاه میکروپیگمنتیشن
اهمیت کیفیت دستگاه را برای انجام یک میکروپیگمنتیشن خوب دست کم نگیرید. طراحی مناسب و ارگونومیک هندپیس با وزن کم و حداقل لرزش به پیگمنتر کمک می کند تا طرح خود را به بهترین نحو بر روی چهره شما پیاده نماید. یک هندپیس نامناسب مانعی جدی برای انجام هنرمندانه میکرو پیگمنتیشن می باشد. قابلیت تنظیم دقیق سرعت و عمق نفوذ سوزن، پیگمنتر را قادر خواهد نمود تا با ظرافت کامل و دقت بسیار رنگ ها (پیگمنت ها) را در زیر پوست قرار دهد. اکثریت دستگاه ها قابلیت تنظیم دقیق سرعت را ندارند، یا اگر هم دارند تنها یک عملکرد صوری است و تأثیر چندانی در نتیجه کار ندارد. عدم امکان تنظیم عمق نفوذ نیز در بسیاری از دستگاههای میکروپیگمنتیشن بی کیفیت ظرافت عملکرد پیگمنتر را تحت الشعاع خود قرار میدهد.
2-    سوزن یا کارتریج ؟
سوزن یکی از مهمترین عوامل تعیین کننده در کیفیت میکروپیگمنتیشن محسوب می گردد. استفاده از سوزن مشترک برای چند فرد و حتی استفاده از یک سوزن برای یک فرد در چند جلسه میتواند صدمات جبران ناپذیری را برای سلامت فرد ایجاد نماید. امروزه در دستگاههای میکروپیگمنتیشن به جای سوزن از کارتریج های یکبار مصرف استفاده می شود. اما توجه داشته باشید که تنها استفاده از کارتریج به جای سوزن، ایمنی و سلامت شما را تضمین نخواهد کرد، بلکه باید کارتریج استاندارد، استریل و ایزوله بوده تا به هیچ عنوان خون، لنف و مایعات بدن از داخل کارتریج به داخل هندپیس راه پیدا ننماید. برای این کار در کارتریج های استاندارد از نوع خاصی از واشر ارتجاعی به نام ممبران استفاده می شود که مانع از ترشح و انتقال رنگ و مایعات لنفی از کارتریج به داخل هندپیس می گردد. توجه داشته باشید که در صورت ترشح رنگ و مایعات لنفی به داخل هندپیس احتمال انتقال عفونت و ویروسهای هپاتیت و ایدز به افراد دیگر به شدت بالا خواهد رفت. در صورتی که داخل کارتریج بجای ممبران پلاستیکی، فنر فلزی مشاهده می کنید بدانید که این کارتریج ایزوله نبوده و به هیچ وجه ایمن نیست. نکته دیگر آنکه سوزن کارتریج های استاندارد کاملا تیز بوده و با حداقل تخریب بافت، کاشت رنگدانه ها را به نحو مناسبی انجام میدهند.
3-    رنگ میکروپیگمنتیشن :
انتخاب رنگ مناسب برای میکروپیگمنتیشن از اهمیت ویژه ای برخوردار است. در صورت استفاده از رنگهایی که بر اساس اصول بهداشتی تولید نشده اند، سلامتی افراد با مخاطره جدی مواجه خواهد شد. طبق گزارش سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) در سال 2012 برخی رنگهای غیر مجاز موجود در بازار حاوی رنگهای صنعتی مانند جوهر پرینتر و رنگ خودرو بوده اند. استفاده از رنگهای غیر بهداشتی عوارض جبران ناپذیری را برای فرد می تواند ایجاد نماید. باید خاطر نشان نمود در رنگ های بهداشتی و استاندارد به دلیل استفاده از مواد زیست سازگار و غیر سمی در مقایسه با رنگ هایی که در آنها از فلزات سنگین استفاده شده است از ماندگاری کمتری برخوردار می باشند. اما به این نکته توجه کنید که به ازای ماندگاری بیشتر رنگ ممکن است چه بهای گزافی را بپردازید.
4-    پیگمنتر ( اجرا کننده میکروپیگمنتیشن ) :
اجرا کننده میکروپیگمنتیشن (پیگمنتر) مهمترین عامل انجام یک میکروپیگمنتیشن موفق و ایمن می باشد. پیگمنتر آموزش دیده، متعهد و آگاه، برای سلامتی شخص اهمیت قائل است و از دستگاهها و مواد مصرفی مجاز برای وی استفاده خواهد نمود و با طراحی مناسب چهره، زیبایی توأم با سلامت را برای او به ارمغان خواهد آورد.یش