ساب‌سيژن

ساب‌سیژن
ساب‌سیژن عبارت است از آزاد کردن بافت‌های همبندی سفت یا به عبارتی بافت‌های فیبروتیک، با وسیله‌ای که به‌طور استاندارد از سوزن‌های خاصی به نام سوزن نوکور درست شده است. این روش به‌خصوص برای درمان جوشگاه‌های عمیق ناشی از جوش‌های جوانی (آکنه) و جوانسازی پوست کاربرد دارد. یکی از عوامل مهم در ایجاد فرورفتگی در جوشگاه‌های آکنه، وجود چسبندگی‌ها و فیبروز زیر آنهاست که باعث کشیده‌شدن پوست به سمت داخل و فرورفتگی می‌شود. ساب‌سیژن روش بسیار موثری برای بهبود این فرورفتگی‌ها و به داخل کشیده‌شدن‌های جوشگاه‌های آکنه است. در روش
ساب‌سیژن با استفاده از سوزن نوکور که شباهت زیادی به خنجر دارد، در فواصل مختلف وارد بافت فیبروتیک می‌شویم و پس از به حالت افقی درآوردن سوزن در زیر پوست، بافت‌های فیبروتیک را می‌بریم.

تکنیک انجام ساب سیژن
بااستفاده ازسوزن نوكوركه شبیه نیزه بوده وپزشك بعدازواردكردن آن به بافتهای زیرپوست وحركت دادن متناوب آن ، اقدام به بریدن بافتهای فیبروتیك وچسبندگی ها و بعضاً ایجادخونریزی وهماتوم می كند.
ساب سیژن بااین روش، علیرغم اینكه هدف درمان كه پاره كردن باندهای فیبروتیك است رامحقق میكند،ولی به علت عوارض ناخواسته مثل كبودی شدیدصورت، ایجادجوشگاه های جدیدناشی از ورود خودسوزن نوكور،دردنسبتاًزیادوگاهی تشدیدفرورفتگی وچسبندگی هاوایجادلك وتیرگی های مقاوم ،چندان محبوب ومتداول نیست.
مزایای ساب سیژن

 نتایج درمانی عالی
امكان استفاده درهمه تیپ های پوستی
مدت زمان نقاهت كوتاه(3-2روز)
قابلیت انجام درهمه ی فصول وعدم محدودیت ازنظر مواجهه باآفتاب
امكان استفاده ی همزمان ازپیلینگ شیمیایی ولیزر فركشنال co2و RFفركشنال ومیكرودرم ابریژن دریك جلسه همزمان
عوارض
 بریدن بافت فیبروتیک در بسیاری موارد ایجاد خونریزی می‌کند. در ضمن در این روش باید پوست را مدام به‌صورت موضعی بی‌حس کرد زیرا این عمل درد زیادی دارد. از سوی دیگر، سوراخ کردن‌های مکرر پوست با سوزن‌های نوکور باعث به‌جا گذاشتن جوشگاه‌های خطی در بسیاری از موارد می‌شود که ظاهر خوشایندی ندارد و مشکلی به مشکلات بیمار اضافه می‌کند. بنابراین استفاده از این روش با توجه به معایبی که دارد، ایده‌آل به نظر نمی‌رسد.
از حدود 3 سال پیش، اصلاحاتی در روش‌های ساب‌سیژن صورت گرفت که پاسخ‌دهی‌اش خوب بود اما همچنان عوارض و مشکلاتی وجود داشت که هر پزشکی در تجربه شخصی‌اش سعی در رفع آنها داشته است.
ساب‌سیژن به چه افرادی توصیه میشود
•    افرادمبتلا به جوشگاه های عمیق آكنه
•    افراد با خط خنده عمیق
•    افرادمسن باچین وچروك های واضح وآسیب های ناشی  ازآفتاب
•    افراد باجوشگاه(اسكار)های وسیع فرورفته
توصیه های قبل از عمل ساب سیژن
فرد در زمان انجام این کار نباید آکنه فعال داشته باشد، بنابراین کسانی که دارای جوش‌های ملتهب و چرکی هستند، اصلا مناسب نیستند و ابتدا باید به فکر درمان آنها باشند تا درمان جوشگاه‌ها. بسیاری از کسانی که تحت عمل ساب‌سیژن قرار می‌گیرند، قبلا داروی ایزوترتینویین (آکوتان) مصرف کرده‌اند.
مراقبتهای بعد از عمل ساب سیژن
بعد از ساب‌سیژن فقط بیمار باید به مدت 24 تا 48 ساعت از تماس 2 سوراخ ایجاد شده در طرفین صورتش با آب پرهیز کند و روی آنها پماد آنتی‌بیوتیک بزند. نیازی به حفاظت از آفتاب هم نیست چون سطح پوست زخمی‌ نمی‌شود و کار در عمق آن انجام شده است.

نکته : درمان رضایتبخش جای جوش بویژه اگرعمیق باشدنیازبه درمان تركیبی واستفاده ازروشهای تكمیلی مثل لیزردرمانی ،RFفركشنال وپیلینگ شیمیایی همراه باساب سیژن دارد،پس بهتراین است كه بادرنظر داشتن اصل تقدم پیشگیری بردرمان ،تلاش كنیم تاقبل ازاینكه جوش به جوشگاه تبدیل شود،آن را درمان كنیم.